Vilnius FM - 104.3 MHz
Transliuojama

VILNIAUS RITMU. Šaltibarščių ekspresas Vilniuje: kaip festivalio skonis tampa pagalba kitiems

Facebook
LinkedIn
Paulius Jogminas - Vilniaus arkivyskupijos Carito Fizinių asmenų paramos koordinatorius ir Agnė Vilkišienė, geležinkelių muziejaus vadovė, laidoje Vilniaus ritmu

Laidoje „Vilniaus ritmu“ vedėja Jūratė Pilibaitienė kalbino Vilniaus arkivyskupijos Carito fizinių asmenų paramos koordinatorių Paulių Jogminą ir Geležinkelių muziejaus vadovę Agnę Vilkišienę. Pokalbio centre – į Vilnių sugrįžtantis „Šaltibarščių ekspresas“, kuris šiemet vėl kvies miestiečius ir sostinės svečius į neįprastą patirtį Geležinkelių muziejaus Bėgių parke.

Tai ne tik proga paragauti vieno ryškiausių lietuviškos vasaros simbolių – šaltibarščių, bet ir galimybė prisidėti prie gerų darbų. Traukinio vagone įsikurs rožine nuotaika alsuojantis restoranas, kuriame lankytojai galės aukoti pasirinktą sumą, gauti šaltibarščių porciją ir taip paremti Vilniaus arkivyskupijos Carito pagalbos programas. Surinktos lėšos bus skirtos veikloms, padedančioms žmonėms, kuriems šiuo metu labiausiai reikalinga pagalba.

Kaip gimė Šaltibarščių ekspreso idėja

Laidoje Agnė Vilkišienė pasakojo, kad Geležinkelių muziejuje šiemet atidaryta paroda „Fruktų kontrabanda“, pasakojanti apie tarpukario keleivius, traukiniais vežusius įvairius maisto produktus. Būtent ši tema natūraliai susisiejo su mintimi šaltibarščius „atvežti“ traukiniu.

Paulius Jogminas prisiminė, kad pirmoji idėja apie šaltibarščių vagoną gimė dar pernai, iš pradžių kaip juokas, tačiau vėliau virto realiu renginiu. Pirmasis „Šaltibarščių ekspresas“ sulaukė didelio susidomėjimo, o šiemet organizatoriai tikisi dar gausesnio lankytojų būrio.

„Tuo metu tai buvo tiktais toks juokas ir netgi jau tą pačią pirmą dieną mes jau buvome sugalvoję pavadinimą – Šaltibarščio ekspresas.“

Šventė, kuri kviečia prisidėti prie pagalbos

Pasak Pauliaus Jogmino, šios iniciatyvos esmė – sujungti gerą emociją su konkrečia pagalba. Lankytojai galės ateiti į šaltibarštiškai papuoštą vagoną, paaukoti norimą sumą ir gauti šaltibarščių porciją. Visa surinkta parama keliaus Carito pagalbos programoms.

Laidoje pabrėžta, kad šaltibarščiai vieniems yra įprastas vasaros patiekalas, tačiau kitiems net ir tokie kasdieniai dalykai gali būti privilegija. Todėl festivalio kontekste norima priminti, kad šventė gali būti ne tik linksma, bet ir prasminga.

„Žmonės atėję smagiai praleisti laiką su šaltibarščiais tikrai galės mėgautis ne tik šaltibarščių skoniu, bet ir žinodami, kad vis dėlto jie yra prisidėję prie kai ko daugiau, prie to, kas yra geras darbas.“

Kas vyks Bėgių parke

„Šaltibarščių ekspresas“ vyks gegužės 29-31 dienomis Geležinkelių muziejaus Bėgių parke. Penktadienį renginys prasidės nuo 14 valandos ir tęsis iki 18 valandos, šeštadienį vyks nuo 10 iki 18 valandos, o sekmadienį – nuo 10 iki 16 valandos.

Lankytojai bus kviečiami ne tik paragauti šaltibarščių, bet ir dalyvauti įvairiose pramogose. Geležinkelių muziejus rengs specialias edukacijas, tarp jų – „pabėgimą iš vagono“, taip pat rožinę ekskursiją, susijusią su „Fruktų kontrabandos“ paroda. Agnė Vilkišienė atkreipė dėmesį, kad tai bus išskirtinė programa, sukurta būtent šiam festivaliui, todėl pavėlavus teks laukti kitų metų.

„Reikėtų pasiimti gerą nuotaiką, draugą į parankę ir pasižiūrėti rožinę ekskursiją, nes jeigu šiemet pavėluosit, teks laukti iki kitų metų.“

Programa šeimoms, vaikams ir miesto svečiams

Carito atstovai, savanoriai ir partneriai Bėgių parke dalyvaus visas tris renginio dienas. Programoje numatyti įvairūs užsiėmimai vaikams ir šeimoms, futbolo iššūkiai, edukacinės veiklos, prizai ir kitos pramogos. Šiemet prie renginio prisideda ir daugiau partnerių, kurie padės kurti šventinę atmosferą bei įtraukti kuo platesnę auditoriją.

Šeštadienį lankytojai galės susipažinti su kūrybinėmis veiklomis, susijusiomis su technologijomis, dalyvauti vaikams skirtuose iššūkiuose, o viso renginio metu bus siekiama, kad Bėgių parkas taptų vieta, kurioje gera būti drauge – šeimoms, draugams, vaikams ir visiems, norintiems patirti šaltibarštišką Vilniaus nuotaiką.

Muziejus kaip gyva socialinio dialogo vieta

Laidoje nemažai dėmesio skirta ir pačiai muziejaus misijai. Agnė Vilkišienė pabrėžė, kad šiuolaikiniai muziejai nebėra vien tik paveldo saugojimo erdvės. Jie tampa atviromis vietomis, kuriose susitinka skirtingos socialinės grupės, vyksta renginiai, diskusijos, kino seansai, spektakliai, knygų pristatymai ir kitos veiklos.

Geležinkelių muziejus šiuo atveju tampa ne tik renginio vieta, bet ir platforma, kurioje šventė susijungia su bendruomeniškumu bei pagalbos idėja.

„Muziejus kaip platforma, kad skirtingi žmonės surastų, išgirstų vienas kitą, yra viena iš efektyviausių šiuo metu.“

Tvarumas ir atsakingas požiūris

Renginio organizatoriai kalbėjo ir apie tvarumą. Kadangi tokio masto šventė neišvengiamai sukuria daug panaudotų indelių ir dekoracijų, šiemet tam skiriamas ypatingas dėmesys. Panaudoti indeliai bus renkami į specialias dėžes ir vėliau panaudojami antriniam naudojimui. Dekoracijos taip pat nebus išmetamos – dalis jų po festivalio keliaus į vaikų dienos centrus.

Pasak Pauliaus Jogmino, siekiama, kad gera emocija būtų kuriama atsakingai, mažinant šiukšlinimą ir ieškant būdų pratęsti daiktų gyvavimo ciklą.

Praėjusių metų rezultatai ir šių metų lūkesčiai

Praėjusiais metais „Šaltibarščių ekspresas“ sulaukė apie 5000 lankytojų, buvo išdalinta daugiau nei 1600 šaltibarščių porcijų ir surinkta 5000 eurų paramos. Šiemet organizatoriai tikisi šiuos skaičius pagerinti – galbūt net dvigubai.

Svarbiausia, pasak pašnekovų, ne tik surinkta suma, bet ir pati žinutė: žmonės gali prisidėti prie pagalbos paprastai, dalyvaudami šventėje, mėgaudamiesi miestu ir kartu nepamiršdami tų, kuriems pagalbos reikia labiausiai.

Kvietimas į Šaltibarščių ekspresą

Laidos pabaigoje Paulius Jogminas ir Agnė Vilkišienė pakvietė visus vilniečius ir miesto svečius atvykti į Bėgių parką. Pašnekovai akcentavo, kad tai bus unikali proga šaltibarščius valgyti tikrame traukinio vagone-restorane, mėgautis šeimoms pritaikyta programa, atrasti muziejų iš naujo ir tuo pačiu prisidėti prie gerų darbų.

„Ateikite, lauks tikrai daug įvairiausių pramogų, siurprizų, dovanų ir taip pat galėsite prisidėti prie gerų darbų.“

Laida kviečia pažvelgti į šventę plačiau: kaip į miesto patirtį, kuri sujungia kultūrą, bendrystę, pagalbą ir gerą nuotaiką. „Šaltibarščių ekspresas“ primena, kad kartu keliauti smagiau, o net ir paprasta šaltibarščių porcija gali tapti prasmingu gerumo gestu.

Skaityk daugiau