Laidoje „Vilniaus ritmu“ vedėja Jūratė Pilibaitienė kalbino keliautoją, knygų apžvalgininkę ir debiutinio romano „Kodėl gi ne?“ autorę Gretą Volosevičiūtę. Pokalbio metu pašnekovė pasidalijo mintimis apie keliones, vidines žmogaus paieškas, kūrybinį procesą bei istorijas, kurios įkvėpė jos pirmąją knygą.
Kelionės – ne tik pasaulyje, bet ir savyje
Pokalbio pradžioje Greta Volosevičiūtė pasakojo, kad tikrosios kelionės dažnai vyksta žmogaus viduje. Pasak autorės, būtent išėjimas iš komforto zonos leidžia augti, keistis ir kitaip pamatyti pasaulį.
„Kai mes bent kažkiek pajudame iš savo komforto zonos, tada atsiranda pokytis ir mes pradedame judėti nauja kryptimi.“
Autorė prisipažino, kad kelionės jai kartais tampa pabėgimu nuo rutinos, o kartais – būdu ieškoti įkvėpimo, pažinti save bei atrasti naujų minčių kūrybai. Ypatingą vietą jos gyvenime užima ilgi pasivaikščiojimai gamtoje bei kelionės, kurių metu gimsta naujos idėjos.
Kaip gimė knyga „Kodėl gi ne?“
Didžioji pokalbio dalis buvo skirta debiutinei Gretos knygai „Kodėl gi ne?“. Autorė atskleidė, kad romano pagrindas – tikros gyvenimo istorijos ir asmeninės patirtys, kurios vėliau buvo papildytos fikcija bei kūrybiniais sprendimais.
Knygos centre – pagrindinė veikėja Fausta, kuri dar būdama paauglė netikėtai susipažįsta su amerikiečiais Vilniuje, o po kelerių metų viena išvyksta į Jungtines Amerikos Valstijas. Antrojoje romano dalyje skaitytojai mato jau brandesnę, drąsesnę ir daugiau gyvenimo patirties sukaupusią Faustą.
„Pirmą kartą nuvykusi ji buvo labai nedrąsi, o antroje dalyje jau stipresnė, tvirtesnė ir drąsesnė.“
Autorė neslėpė, kad pagrindinėje veikėjoje yra nemažai jos pačios bruožų bei gyvenimo patirčių, tačiau kartu pabrėžė, jog knygoje daug kas perkurta ir interpretuota kūrybiškai.
Kodėl „Kodėl gi ne?“
Pokalbio metu Greta Volosevičiūtė paaiškino ir knygos pavadinimo kilmę. Pasak jos, daugelis gražiausių gyvenimo nuotykių prasideda tada, kai žmogus ryžtasi priimti netikėtą pasiūlymą ar išbandyti kažką naujo.
„Geriausi dalykai ateina tada, kai nusprendi pasakyti – kodėl gi ne.“
Autorė teigė, kad būtent spontaniški sprendimai ir drąsa nebijoti nežinomybės dažnai atveria įsimintiniausias patirtis.
Susitikimai su skaitytojais ir pirmieji atgarsiai
Greta Volosevičiūtė taip pat pasidalijo įspūdžiais iš pirmųjų knygos pristatymų Vilniuje ir Alytuje. Pasak jos, didžiausią džiaugsmą kelia ne pardavimai ar skaičiai, o gyvas ryšys su skaitytojais bei jų reakcijos į istoriją.
Autorė atviravo, kad skaitytojai dažniausiai klausia, kiek knygoje yra tikrų faktų, kiek pačios autorės gyvenimo bei kuo įkvėpta romano pabaiga.
Nauja knyga – jau mintyse
Laidos pabaigoje Greta Volosevičiūtė atskleidė jau galvojanti apie antrąją knygą. Šįkart tai nebebus kelionių romanas – būsimas kūrinys pasakos apie sudėtingą moters gyvenimą Vilniuje ir bus įkvėptas autorės močiutės istorijos.
„Noriu sukurti tokią veikėją, kurios nekęstų kiekvienas skaitytojas.“
Autorė pripažino, kad naujasis kūrybinis etapas jai yra ir savotiškas iššūkis – atsitraukti nuo asmeninių patirčių bei panirti į visišką fikciją.
Laidos pabaigoje Greta Volosevičiūtė klausytojams paliko paprastą, tačiau svarbią mintį:
„Dažniau gyvenime linkiu visiems pasakyti – kodėl gi ne.“